Serwis i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej – na czym polega?

Klimatyzacja w samochodzie jest dość wrażliwym systemem. Jeśli chcemy zapewnić jego właściwe i bezawaryjne działanie, należy regularnie wykonywać przeglądy raz na rok oraz usuwać wszelkie wykryte usterki. Poza tym równie ważną rolę odgrywa odgrzybianie całej instalacji oraz wnętrza samochodu.

Przegląd klimatyzacji powinno się wykonywać raz na rok, ponieważ tak jak w silniku, w układzie klimatyzacji jest olej, który smaruje głównie kompresor oraz inne elementy, np gumowe uszczelnienia (oringi) itp. Układ klimatyzacji podczas użytkowania ulega zawilgoceniu i dlatego bardzo ważnym elementem serwisu jest osuszenie układu.

Na czym polega przegląd klimatyzacji i co powinien obejmować?

Podczas przeglądu klimatyzacji wykonuje się kontrolę temperatury wewnątrz pojazdu, kontrolę temperatury czynnika chłodzącego na wejściu do parownika, kontrolę ciśnienia w instalacji, wymianę filtra kabinowego, wymianę czynnika chłodzącego oraz oleju smarującego układ. Kolejnym bardzo ważnym elementem serwisu jest sprawdzenie ciśnień w układzie. Układ powinien być odpowiednio schładzany poprzez prawidłowo działające wentylatory na wszystkich biegach obrotowych prędkości oraz drożną chłodnicę klimatyzacji (drożne radiatory), co doprowadza do obniżenia ciśnienia w układzie.

Po przeprowadzeniu diagnostyki elektronicznej systemu klimatyzacji i w razie wykrycia wadliwego działania poszczególnych jego elementów takich jak kompresor, osuszacz, skraplacz, czujniki, przewody ciśnieniowe czy zaworki, wymienia się takie elementy na nowe, bądź regeneruje jeśli jest taka możliwość techniczna.

Jak często powinno się przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji?

Systematyczne przeprowadzanie odgrzybiania niszczy zarodniki bakterii i grzybów, które zbierają się w parowniku i przewodach wentylacyjnych. Pleśnie i grzyby mają nie tylko nieprzyjemny zapach, ale mogą zaostrzać objawy u alergików a nawet doprowadzić do poważnych schorzeń dróg oddechowych. Jeśli w samochodzie przebywają dzieci, odgrzybianie klimatyzacji warto wykonywać dwa razy w roku.

Należy również pamiętać, że pożądany efekt daje tylko systematyczne odgrzybianie układu. Zdarza się, że w samochodach układ klimatyzacji nigdy nie był odgrzybiany i wtedy całą operację trzeba wykonać kilkakrotnie do czasu osiągnięcia pożądanego efektu, czyli braku nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z kanałów wentylacyjnych.

Odgrzybianie klimatyzacji wykonuje się różnymi metodami:

Metoda ultradźwiękowa

Metoda ultradźwiękowa jest bardzo skuteczna i najczęściej stosowana, pozwala zdezynfekować system klimatyzacji oraz wnętrze pojazdu. Wykorzystywane przez nas urządzenie do ultradźwiękowego odgrzybiania klimatyzacji Magneti Marelli, eliminuje bakterie, grzyby oraz nieprzyjemne zapachy.

Możemy szybko i bezpiecznie zdezynfekować powierzchnię parownika, kabinę pojazdu oraz instalację wentylacyjną. Wykonując dezynfekcję wypełniamy urządzenia Air Cleaner płynem dezynfekującym o bardzo przyjemnym zapachu. Przy uruchomionej klimatyzacji w trybie powietrza wewnętrznego, Air Cleaner rozpyla płyn dezynfekujący. Mgła jest przenoszona do powierzchni parownika i poprzez obieg wewnętrzny rozchodzi się w kabinie pojazdu.

Środki chemiczne posiadają atest Ministerstwa Zdrowia.

Metoda ozonowa

Metoda ozonowa jest równie skuteczna w odgrzybianiu jak metoda ultradźwiękowa, niestety nie pozostawia przyjemnego zapachu wewnątrz samochodu. Jest za to bardziej ekonomiczna w porównaniu z poprzednią, ponieważ przy jej stosowaniu nie są potrzebne żadne środki chemiczne.

Generowany przez urządzenie ozon usuwa wszelkie zapachy (w tym również dymu tytoniowego), pleśń oraz zabija zarazki i bakterie. Jak powszechnie wiadomo, ozon zabija wszelkie wolne rodniki. Metoda ozonowa jest również powszechnie stosowana w hotelarstwie.

Metoda wykorzystująca preparat biobójczy z aktywnymi formami srebra

Preparat ten różni się zasadniczo od produktów dostępnych na rynku oferując nową jakość i skuteczność działania. Jego przewagę i innowacyjność stanowi wykorzystanie synergii działania skutecznych substancji biobójczych z długoterminowym działaniem aktywnych form srebra. Dzięki temu produkt ma szerokie spektrum działania – niszczy bakterie, grzyby oraz wirusy – i nie wymaga wielogodzinnego wietrzenia po zastosowaniu.

Preparat działa wielokierunkowo – nie tylko zabija istniejące mikroorganizmy, ale również zapobiega ich rozwojowi. Jest to spowodowane zastosowaniem opatentowanego kompleksu polimerowo-srebrowego, który pozwala na wytworzenie aktywnej mikro powłoki stanowiącej barierę ochronną przed drobnoustrojami i ich formami przetrwalnikowymi. Powierzchnia chroniona przez ten kompleks jest cały czas aktywna wobec patogenów. Zastosowanie tego kompleksu pozwala wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi dezynfekcjami instalacji. Ma to bezpośredni wpływ na rachunek ekonomiczny związany z użytkowaniem sprzętu i wyraźnie zmniejsza możliwość narażenia użytkowników na mikroorganizmy bytujące w systemach klimatyzacyjnych.

Oprócz aspektów zdrowotnych, chroni elementy konstrukcyjne urządzeń przed korozją biologiczną spowodowaną negatywnym wpływem enzymów pochodzących od patogenów. Preparat nie pozostawia trwałych śladów na tworzywach po wylocie z otworów nawiewowych oraz nie uszkadza żadnych części samochodu. Kompleks znajduje zastosowanie nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również w branży medycznej i spożywczej – wykorzystują go szpitale, apteki, pieczarkarnie, obiekty biurowe, mleczarnie, zakłady mięsne jak również zwykłe domy.

Metoda piankowa

Metoda piankowa jest najmniej dokładna i nie jest polecana przez nasz serwis. W niektórych samochodach podczas jej stosowania powstaje skroplona wilgoć, która przedostaje się przez łączenia kanałów wentylacyjnych i może osiadać się na wszelkiego rodzaju modułach instalacji elektrycznej, co może doprowadzać do poważnych uszkodzeń elektroniki. Metoda piankowa jest szerzej stosowana przy odgrzybianiu klimatyzatorów w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *