Serwis klimatyzacji - kiedy zrobić przegląd

powrót

Klimatyzacja w samochodzie jest dość wrażliwym systemem. Jeśli chcemy zapewnić jego właściwe i bezawaryjne działanie, należy regularnie wykonywać przeglądy raz na rok oraz usuwać wszelkie wykryte usterki. Poza tym równie ważną rolę odgrywa odgrzybianie całej instalacji oraz wnętrza samochodu.

Kontrola wizualna szczelności połączeń układu za pomocą lampy UV.

 Kontrola wizualna połączeńKontrola wizualna za pomocą lampy UV

 

 

 

 

 

 

 

 Przeglad klimatyzacji powinno sie wykonywać raz na rok, ponieważ (tak jak w silniku) w układzie klimatyzacji jest olej, który smaruje głównie kompresor oraz inne elementy, np gumowe uszczelnienia (oringi) itp. Układ klimatyzacji podczas użytkowania ulega zawilgoceniu i dlatego bardzo ważnym elementem serwisu jest osuszenie układu. Podczas przeglądu klimatyzacji wykonuje się kontrolę temperatury wewnątrz pojazdu, kontrolę temperatury czynnika chłodzącego na wejściu do parownika, kontrolę ciśnienia w instalacji, wymianę filtra kabinowego, wymianę czynnika chłodzącego oraz oleju smarującego układ. Kolejnym bardzo ważnym elementem serwisu jest sprawdzenie ciśnień w układzie. Układ powinien być odpowiednio schładzany poprzez prawidłowo działające wentylatory (na wszystkich biegach obrotowych prędkości) oraz drożną chłodnicę klimatyzacji (drożne radiatory) co doprowadza do obniżenia ciśnienia w układzie.
Po przeprowadzeniu diagnostyki elektronicznej systemu klimatyzacji i w razie wykrycia wadliwego działania poszczególnych jego elementów takich jak kompresor, osuszacz, skraplacz, czujniki, przewody ciśnieniowe czy zaworki, wymienia się takie elementy na nowe, bądź regeneruje jeśli jest taka możliwość techniczna.

Bardzo ważnym punktem serwisowania klimatyzacji jest jej odgrzybianie.

Systematyczne przeprowadzanie odgrzybiania niszczy zarodki bakterii i grzybów, które głównie zbierają się w parowniku i przewodach wentylacyjnych. Pleśnie i grzyby mają nie tylko nieprzyjemny zapach, ale mogą doprowadzić do poważnych schorzeń dróg oddechowych. Jeśli w samochodzie przebywają dzieci odgrzybienie klimatyzacji trzeba wykonywać dwa razy w roku. Poza tym u osób z uczuleniami mogą powodować reakcje alergiczne.
Należy również pamiętać, że pożądany efekt daje tylko systematyczne odgrzybianie układu. Zdarza się, że w samochodach układ klimatyzacji nigdy nie był odgrzybiany i wtedy całą operację trzeba wykonać kilkakrotnie do czasu osiągnięcia pożądanego efektu, czyli braku nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z kanałów wentylacyjnych.

Odgrzybianie wykonujemy trzema różnymi metodami:
- ultradźwiękowa
- ozonowa
- piankowa

Metoda ultradźwiękowa

Metoda ultradźwiękowaOdgrzybianie ultradźwiękowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 Metoda ultradźwiękowa,  bardzo skuteczna, najczęśniej stosowana, pozwala zdezynfekować system klimatyzacji oraz wnętrze pojazdu. Wykorzystuje się tu uznane środki chemiczne posiadające atest Ministerstwa Zdrowia.  Płyny, których używamy pozostawiają bardzo świeży, przyjemny zapach utrzymujący się bardzo długo po wykonaniu odgrzybienia.

 

Metoda ozonowa

Metoda ozonowa1Odgrzybianie ozonem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Metoda ozonowa
jest równie skuteczna w odgrzybianiu jak metoda ultradźwiękowa, niestety nie pozostawia przyjemnego zapachu wewnątrz samochodu. Jest za to bardziej ekonomiczna w porównaniu z poprzednią, ponieważ przy jej stosowaniu nie są potrzebne żadne środki chemiczne.
Generowany przez urządzenie ozon usuwa wszelkie zapachy (w tym również dymu tytoniowego), pleśń oraz zabija zarazki i bakterie. Jak powszechnie wiadomo, ozon zabija wszelkie wolne rodniki. Metoda ozonowa jest również powszechnie stosowana w hotelarstwie.


Metoda piankowa - ostatnia z wymienionych, najmniej dokładna i nie jest polecana przez nasz serwis. W niektórych samochodach podczas jej stosowania powstaje skraplona wilgoć, która przedostaje się przez łączenia kanałów wentylacyjnych i może osiadać się na wszelkiego rodzaju modułach instalacji elektrycznej, co może doprowadzać do poważnych uszkodzeń elektroniki. Metoda piankowa jest szerzej stosowana przy odgrzybianiu klimatyzatorów w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych itp.

 Zapraszamy na profesjonalny serwis klimatyzacji.